Lek na zatoki

Zapalenie zatok bywa niesłychanie uciążliwe. Ból i katar nie pozwalają normalnie funkcjonować. W takich chwilach najczęściej zaczynasz poszukiwać leków, które pozwolą pozbyć się tej dolegliwości. Najpopularniejszy lek na zatoki to prawdopodobnie jakiś specyfik na bazie Ibuprofenu. Natomiast istnieje znacznie więcej leków, które pomogą Ci w walce z chorobą. Dzielą się one na następujące kategorie (niestety nie istnieje jeden uniwersalny dobry lek na zatoki):

Antybiotyki

Podaje się je zwykle jako ostateczność. Gdy pojawi się zapalenie zatok zdarza się, że inne leki na zatoki nie dają sobie rady z jego opanowaniem. Antybiotyki skuteczne są jedynie w walce z bakteriami, jednak czasami lekarze przepisują je na zapalenie zatok o podłożu wirusowym. Robią to profilaktycznie by zapobiec bakteryjnemu zapaleniu zatok, które często pojawia się zaraz po wirusowym. Minusem antybiotyków jest spora ilość skutków ubocznych. Jeśli zastanawiasz się jaki antybiotyk na zatoki jest najlepszy to muszę Cię uprzedzić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego w jakim stanie jesteś.

Leki antyhistaminowe

Stosuje się zazwyczaj jako lek na zatoki z problemami alergicznymi. Mimo to zdarza się, że lekarz przepisuje je osobie bez udowodnionej alergii. Stosunkowo mało osób poddało się testowi na alergię, a ze względu na jej popularność w dzisiejszych czasach jest duża szansa, że na nią cierpi. Leki antyhistaminowe pomagają zapobiec nadproduktywności zatok wywołanej alergią. W praktyce chodzi o to, że ma zapobiec produkcji zbyt dużej ilości kataru – tak w ogromnym uproszczeniu.

Leki przeciwbólowe

W przypadku bólu zatok najczęściej sięga się po takie substancje jak paracetamol/acetaminofen, ibuprofen i naproksen. Stanowią one najpopularniejsze „tabletki na zatoki”. Zaletą tych substancji jest to, że działają dodatkowo przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, a przy okazji dowiedzieć się jak najskuteczniej leczyć zapalenie zatok i inne ich choroby to zapoznaj się z książką, którą wydałem traktującą o tej tematyce.