Migrena a zatoki

Ból migrenowy to ból głowy umiejscowiony przeważnie bezpośrednio nad oczami. Istnieje wiele typów migren. Dodatkowo, niektóre z nich mogą objawiać się aurą, a inne nie. Ból przeważnie pojawia się tylko po jednej stronie głowy i trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Poza bólem migrena objawia się nudnościami, wymiotami, światłowstrętem czy nadwrażliwością na zapachy.

Pochodzenie migreny nie jest do końca znane. Na tę chwilę uważa się, że przekazywana jest genetycznie. W okresie przed dojrzewaniem płciowym choruje na nią więcej chłopców, ale już po nim sytuacja odwraca się i na jednego chorego mężczyznę przypadają dwie kobiety.

Dlaczego możesz pomylić migrenę z problemem z zatokami?

Podstawowym powodem jest umiejscowienie bólu. Pojawia się on dokładnie w tym samym miejscu, w którym znajdują się zatoki czołowe.

Objawy i diagnostyka migreny

Ból głowy najczęściej występujący po jednej stronie głowy, nad okiem, czasami pulsujący (podstawowy objaw)

Aura (może pojawiać się, ale nie musi)

Irytacja i podniecenie —niemożność wyciszenia się (tylko w bólach klastrowych)

Światłowstręt

Nadwrażliwość na zapachy

Ból oka (czasami się zdarza)

Ból szyi (czasami się zdarza)

Nudności i wymioty

Wstręt do jedzenia bądź odwrotnie – wzmożony apetyt

Nadwrażliwość na dźwięk

Problemy z budowaniem zdań

Problemy z widzeniem

Znaczne zmęczenie po ustąpieniu ataku migreny

Leczenie migreny

Do tej pory nie wymyślono skutecznej metody leczenia migreny. Istnieją jedynie sposoby walki z jej objawami. Najprostszym oraz najskuteczniejszym jest zażywanie leków przeciwbólowych w chwil, gdy ból dopiero się rozwija. Dobór preparatu zależy od mocy bólu i Twojej podatności na działanie substancji przeciwbólowych. W zapobieganiu bólom pomaga regularne przyjmowanie posiłków, odpowiednia ilość godzin snu oraz regularny odpoczynek i ograniczenie stresu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak najskuteczniej leczyć zapalenie zatok czy też inne choroby zatok to koniecznie zapoznaj się z książką, którą napisałem na ten temat.