Płukanie zatok / irygacja zatok

Płukanie zatok / irygacja zatok to jeden z najskuteczniejszych zabiegów naturalnych, mających na celu poprawę ich stanu zdrowia. Pamiętam, że gdy pierwszy raz zastosowałem płukanie zatok, nie mogłem wręcz uwierzyć w to jaką ulgę mi to sprawiło. Było to zaraz po endoskopowej operacji zatok. Wtedy to lekarz zalecił mi irygację zatok w celu ich oczyszczenia po zabiegu chirurgicznym. Jednak musiałem jeszcze zaczekać by poznać pełnie mocy jaką niesie ze sobą stosowanie irygacji zatok. Miało to miejsce później, podczas silnego zapalenia zatok. Nie pomagały mi dosłownie żadne antybiotyki. Na szczęście przypomniałem sobie w tamtym momencie o możliwości irygacji (oczyszczanie zatok). Już po pierwszym stosowaniu poczułem się lepiej. Całkowicie zapalenie udało mi się wyleczyć w ciągu dwóch tygodni. Płukałem wtedy zatoki przynajmniej dwa razy dziennie (rano, wieczór). Od razu zdradzę Ci, że szczególnie ważne jest by robić to rankiem. Z rana zatoki zapchane są śluzem ze względu na stałą poziomą pozycję podczas spania. Regularne udrażnianie zatok może czynić cuda.

W aptekach możesz nabyć gotowy zestaw do płukania zatok. Jednak lek na oczyszczanie zatok, a konkretnie płyn do płukania zatok możesz stworzyć samemu w zaciszu domowym. Wystarczy, że dowiesz się jak oczyścić zatoki i zaczniesz to robić regularnie, a ich stan znacznie się poprawi.

W swojej książce na temat leczenia zapalenia zatok i innych ich chorób opisałem dokładnie jak należy prawidłowo przeprowadzać irygację zatok. Dodatkowo wypunktowałem wszystkie zalety zabiegu oraz podzieliłem się wiedzą o środkach, które warto dodawać do wody by zwiększyć skuteczność płukania i zapobiec pieczeniu śluzówki.